Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Skontaktuj się z nami

czarna Molly

Black molly – czarna piękność w akwarium

Dziś przyjrzymy się bliżej gatunkowi z rodziny Poecilia. Chociaż jego łacińska nazwa prawdopodobnie nic ci nie mówi, większość naszych audIence bardzo dobrze zna tę rodzinę - mięczaki. Wśród wielu barwnych gatunków mięczaków z tej rodziny jest jedna czarna owca. Właściwie nie owca, ale ryba o imieniu Czarna Molly.

 

W naturze czarna molinezja występuje w Ameryce Środkowej i Południowej oraz innych molinezji. Naturalnym siedliskiem tych tropikalnych ryb są głównie strumienie słodkowodne Ameryki Południowej. Jednak czasami obserwuje się je w morzach, ponieważ przystosowują się do warunków słonej wody. Mimo to wolą siedliska słodkowodne. Czarna molly przykuwa wzrok wyjątkowym ubarwieniem - całkowicie czarna. Dzięki temu dodaje ekscytującego koloru do każdego akwarium i kontrastuje z otoczeniem.

Co więcej, jest to żywa i towarzyska ryba słodkowodna, która pasuje do ogólnego, wielogatunkowego zbiornika zbiorowego. Ryby społeczności są idealnymi towarzyszami w akwarium również dlatego, że żywią się niepożądanymi glonami. Chociaż czarne molinezje nie są rybami szkolnymi, zaleca się trzymanie kilku z tych osobników dla wygodnego życia. W akwariach mniejszych niż 100l (a więc 270-galonowy zbiornik) lepiej trzymać jednego samca i 4-5 samic. Samce tego gatunku stają się bardzo terytorialne, dlatego nawet w przypadku większych zbiorników konieczne jest posiadanie większej liczby samic niż samców. Różnorodność płci jest widoczna gołym okiem. Samce mają zmodyfikowaną płetwę odbytową, która służy jako narząd kopulacyjny, znany jako gonopodium. Ponadto samce molinezji są bardziej drobne niż samice molinezji, które w akwarium dorastają do 8-10 cm.

 

wymagania

Porozmawiajmy teraz o wymaganiach czarnego molly, które należy wziąć pod uwagę przed dodaniem go do aktualnej obsady. Po pierwsze gatunek ten jest wrażliwy na zmiany temperatury wody, więc począwszy od wprowadzenia go do akwarium kwarantanny (co jest wysoce zalecane przed włożeniem go do ogólnego akwarium, ponieważ ryby mogą przynosić niepożądane infekcje ze sklepów rybnych), bądź bardzo delikatny. Akwarium kwarantannowe to osobny zbiornik, w którym powinny przebywać nowe ryby w przypadku problemów zdrowotnych. Jeśli okaże się, że kupiłeś chorą rybę, akwarium kwarantannowe zapobiegnie zarażeniu innych ryb. W zależności od choroby czarnej mięczaka, zarażona czarna mięczak powinna być oddzielona od innych towarzyszy zbiornikowych, o ile objawy są widoczne. Wśród chorób czarnego molly powszechne są ospa rybna i pierwotniaki. Możesz try używać akwariowych kąpieli solnych do ich leczenia, nie w tym samym zbiorniku, ale w zbiorniku szpitalnym.

Dla najlepszego rozwoju czarnych molinezji, try do utrzymania stabilnej temperatury między 24-28 stopni Celsjusza. Są to ryby tropikalne, więc wolą cieplejszą wodę. Na podłoże zaleca się żwir. Czarna mięczaka lubi kryjówki, dlatego świetnie sprawdzą się ozdoby z kamieni i gęstych, szybko rosnących roślin (np. Anubias). Dla lepszego efektu aranżacyjnego zalecamy dodanie kilku roślin pływających np. Vallisneria.

Z drugiej strony jest to ryba żywa, więc przestrzeń do pływania jest niezbędna. Dobrą rzeczą jest to, że czarna molinezja lubi pływać w centralnej i górnej części zbiornika, więc można ją podziwiać niemal bez przerwy. Woda powinna być bardzo dobrze przefiltrowana i dotleniona, pH 7-8, twardość wody 11-30dGH. Niska jakość wody i niestabilna temperatura wody mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w przypadku czarnych molinezji, więc upewnij się, że jesteś wyposażony w odpowiedni system filtracji i grzałkę akwarium, jeśli to konieczne.

 

Funkcjonalność i karmienie

Czarne mięczaki są również uważane za łatwe w pielęgnacji w diecie czarnej mięczaka. Wyraźnie preferują pokarm roślinny. Ponieważ czarne molinezje żerują głównie przy powierzchni wody, należy im podawać lekki pokarm w postaci płatków o całkowitej lub wysokiej zawartości roślin, który nie opada zbyt szybko. Decydując się na dania gotowe, poszukaj ich składniki wspierające układ odpornościowy ryb ponieważ, jak wspomniano wcześniej, są wrażliwe na zmiany temperatury. Warto zainwestować w wysokiej jakości karmę płatkową zawierającą np. spirulinę. Jesteśmy pewni, że doświadczeni hodowcy ryb mogą doradzić w wyborze najlepszych marek karmy dla ryb. Ważne jest również, aby ryby nie były przekarmione. Zbyt duża ilość pokarmu szkodzi samym zwierzętom, a także może zaburzyć cały ekosystem w akwarium i spowodować np. namnażanie się ślimaków lub zbyt dużo toksycznych substancji w wodzie, które zaburzają parametry wody. Niektórzy hodowcy ryb wolą wspierać dietę czarnych molinezji niektórymi mrożonkami, np. Daphnia.

 

Kolejną zaletą trzymania tego gatunku w akwarium jest to, że lubi jeść glony. Jak każdy gatunek ekipa sprzątająca, ma swoje ulubione. Czarna mięczaka jest naprawdę skuteczna w czyszczeniu zielonych i brązowych alg, a także okrzemek. Co więcej, młode osobniki również żywią się cyjanobakteria, więc jeśli walczysz z nimi, pomyśl o młodych czarnych mięczakach, które mogą być ratunkiem. Dorosłe ryby preferują oczyszczanie zielonych alg, wspierając swoją dietę pokarmem w postaci płatków.

 

Hodowla

Chcąc hodować molinece, o ile utrzymujesz optymalne parametry wody, w tym odpowiednią temperaturę wody, napowietrzenie i czystość, hodowla Black Molly nie powinna być trudna. Ciąża trwa od 4 do 6 tygodni, w wyniku czego pojawia się od 10 do nawet 60 osobników. Black Molly jest rybą żyworodną, ​​co oznacza, że ​​samica molly rodzi w pełni ukształtowane młode i zdolne do samodzielnego życia. Ponadto narybek szybko rośnie i nie jest trudny do wychowania. Aby jednak uniknąć zjedzenia przez inne ryby, samicę należy oddzielić od reszty - umieszczając w miejscu lęgowym lub innym zbiorniku hodowlanym. Młody narybek molinezji jest bardzo wrażliwy na toksyny w wodzie, dlatego zbiornik hodowlany powinien być również wyposażony w system filtracji. Jak karmić młode czarne mięczaki? Możesz zapewnić im takie samo pożywienie jak dorosłe molinezji, o ile jest posiekane.

 

Jak widać, Black Molly to naprawdę fajna ryba dla początkujących i doświadczonych hodowców ryb w akwarystyce. Jak zawsze podkreślamy, ta popularna słodkowodna ryba może dołączyć do ekipy sprzątającej, pomagając kontrolować poziom glonów i wspomóc pracę filtra. Jest to ryba towarzyska, więc może być trzymana prawie z każdym gatunkiem, który wymaga podobnych parametrów wody. Naszym zdaniem czarna molinezja jest wyjątkowa wśród innych gatunków molinezji. A w zestawieniu z kolorowymi innymi towarzyszami czołgu będzie prawdziwą gwiazdą czołgu.