Black molly – czarna piękność w akwarium
Dzisiaj przyjrzymy się bliżej gatunkowi z rodziny Poecilia. Choć jego łacińska nazwa prawdopodobnie nic ci nie mówi, większość naszej publiczności zna tę rodzinę bardzo dobrze – ryby molinezje. Wśród wielu kolorowych gatunków molinezji z tej rodziny jest jedna czarna owca. Właściwie nie owca, ale ryba o nazwie Czarna Molly.
W naturze czarna molinezja występuje w Ameryce Środkowej i Południowej oraz innych molinezji. Naturalnym siedliskiem tych tropikalnych ryb są głównie strumienie słodkowodne Ameryki Południowej. Jednak czasami obserwuje się je w morzach, ponieważ przystosowują się do warunków słonej wody. Mimo to wolą siedliska słodkowodne. Czarna molly przykuwa wzrok wyjątkowym ubarwieniem - całkowicie czarna. Dzięki temu dodaje ekscytującego koloru do każdego akwarium i kontrastuje z otoczeniem.
Co więcej, jest to żywa i towarzyska ryba słodkowodna, która pasuje do ogólnego, wielogatunkowego zbiornika zbiorowego. Ryby społeczności są idealnymi towarzyszami w akwarium również dlatego, że żywią się niepożądanymi glonami. Chociaż czarne molinezje nie są rybami szkolnymi, zaleca się trzymanie kilku z tych osobników dla wygodnego życia. W akwariach mniejszych niż 100l (a więc 270-galonowy zbiornik) lepiej trzymać jednego samca i 4-5 samic. Samce tego gatunku stają się bardzo terytorialne, dlatego nawet w przypadku większych zbiorników konieczne jest posiadanie większej liczby samic niż samców. Różnorodność płci jest widoczna gołym okiem. Samce mają zmodyfikowaną płetwę odbytową, która służy jako narząd kopulacyjny, znany jako gonopodium. Ponadto samce molinezji są bardziej drobne niż samice molinezji, które w akwarium dorastają do 8-10 cm.
wymagania
Porozmawiajmy teraz o wymaganiach czarnego molly, które należy wziąć pod uwagę przed dodaniem go do aktualnej obsady. Po pierwsze gatunek ten jest wrażliwy na zmiany temperatury wody, więc począwszy od wprowadzenia go do akwarium kwarantanny (co jest wysoce zalecane przed włożeniem go do ogólnego akwarium, ponieważ ryby mogą przynieść niepożądane infekcje ze sklepów zoologicznych), bądź bardzo delikatny. Akwarium kwarantannowe to osobny zbiornik, w którym nowa ryba powinna przebywać na wypadek problemów zdrowotnych. Jeśli okaże się, że kupiłeś chorą rybę, akwarium kwarantannowe zapobiegnie zakażeniu innych ryb. W zależności od choroby molinezji czarnej, zarażona molinezja czarna powinna być oddzielona od innych współtowarzyszy w akwarium, dopóki objawy są widoczne. Wśród chorób molinezji czarnej powszechne są ospa ryb i pierwotniaki. Możesz spróbować użyć kąpieli solnych w akwarium, aby je wyleczyć, nie w tym samym akwarium, ale w zbiorniku szpitalnym.
Aby molinezje rozwijały się najlepiej, staraj się utrzymywać stałą temperaturę w granicach 24-28 stopni Celsjusza. Są to ryby tropikalne, więc wolą cieplejszą wodę. Jako podłoże zaleca się żwir. Molinezje lubią kryjówki, więc dekoracje z kamieni i gęstych, szybko rosnących roślin (np. Anubias) będą świetnym wyborem. Zalecamy dodanie kilku roślin pływających, np. Vallisneria, dla lepszego efektu aranżacji.
Z drugiej strony jest to ryba żywa, więc przestrzeń do pływania jest niezbędna. Dobrą rzeczą jest to, że czarna molinezja lubi pływać w centralnej i górnej części zbiornika, więc można ją podziwiać niemal bez przerwy. Woda powinna być bardzo dobrze przefiltrowana i dotleniona, pH 7-8, twardość wody 11-30dGH. Niska jakość wody i niestabilna temperatura wody mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w przypadku czarnych molinezji, więc upewnij się, że jesteś wyposażony w odpowiedni system filtracji i grzałkę akwarium, jeśli to konieczne.
Funkcjonalność i karmienie
Czarne mięczaki są również uważane za łatwe w pielęgnacji w diecie czarnej mięczaka. Wyraźnie preferują pokarm roślinny. Ponieważ czarne molinezje żerują głównie przy powierzchni wody, należy im podawać lekki pokarm w postaci płatków o całkowitej lub wysokiej zawartości roślin, który nie opada zbyt szybko. Decydując się na dania gotowe, poszukaj ich składniki wspierające układ odpornościowy ryb ponieważ, jak wspomniano wcześniej, są wrażliwe na zmiany temperatury. Warto zainwestować w wysokiej jakości karmę płatkową zawierającą np. spirulinę. Jesteśmy pewni, że doświadczeni hodowcy ryb mogą doradzić w wyborze najlepszych marek karmy dla ryb. Ważne jest również, aby ryby nie były przekarmione. Zbyt duża ilość pokarmu szkodzi samym zwierzętom, a także może zaburzyć cały ekosystem w akwarium i spowodować np. namnażanie się ślimaków lub zbyt dużo toksycznych substancji w wodzie, które zaburzają parametry wody. Niektórzy hodowcy ryb wolą wspierać dietę czarnych molinezji niektórymi mrożonkami, np. Daphnia.
Kolejną zaletą trzymania tego gatunku w akwarium jest to, że lubi jeść glony. Jak każdy gatunek ekipa sprzątająca, ma swoje ulubione. Czarna mięczaka jest naprawdę skuteczna w czyszczeniu zielonych i brązowych alg, a także okrzemek. Co więcej, młode osobniki również żywią się cyjanobakteria, więc jeśli walczysz z nimi, pomyśl o młodych czarnych mięczakach, które mogą być ratunkiem. Dorosłe ryby preferują oczyszczanie zielonych alg, wspierając swoją dietę pokarmem w postaci płatków.
Hodowla
Chcąc hodować molinece, o ile utrzymujesz optymalne parametry wody, w tym odpowiednią temperaturę wody, napowietrzenie i czystość, hodowla Black Molly nie powinna być trudna. Ciąża trwa od 4 do 6 tygodni, w wyniku czego pojawia się od 10 do nawet 60 osobników. Black Molly jest rybą żyworodną, co oznacza, że samica molly rodzi w pełni ukształtowane młode i zdolne do samodzielnego życia. Ponadto narybek szybko rośnie i nie jest trudny do wychowania. Aby jednak uniknąć zjedzenia przez inne ryby, samicę należy oddzielić od reszty - umieszczając w miejscu lęgowym lub innym zbiorniku hodowlanym. Młody narybek molinezji jest bardzo wrażliwy na toksyny w wodzie, dlatego zbiornik hodowlany powinien być również wyposażony w system filtracji. Jak karmić młode czarne mięczaki? Możesz zapewnić im takie samo pożywienie jak dorosłe molinezji, o ile jest posiekane.