Bezpłatna wysyłka na całym świecie dla zamówień powyżej 200EUR

Portal Pomocy  |  Kontakt

czarna Molly

Black molly – czarna piękność w akwarium

Dziś przyjrzymy się bliżej gatunkowi z rodziny Poecilia. Chociaż jego łacińska nazwa prawdopodobnie nic ci nie mówi, większość naszych audIence bardzo dobrze zna tę rodzinę - mięczaki. Wśród wielu kolorowych gatunków molinezji z tej rodziny jest jedna czarna owca. Właściwie to nie owca, ale ryba, a jej nazwa to Czarna Molly.

 

W naturze molinezja czarna występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, podobnie jak inne mięczaki. Naturalnym siedliskiem tych tropikalnych ryb są głównie słodkowodne strumienie Ameryki Południowej, ale czasami obserwuje się je w morzach, ponieważ przystosowują się do warunków słonej wody. Mimo to wolą raczej siedliska słodkowodne. Czarna molly przykuwa wzrok wyjątkowym ubarwieniem - całkowicie czarny. Dzięki temu doda ciekawej kolorystyki każdemu akwarium i kontrastuje z otoczeniem. Co więcej, jest to niezwykle żywa i towarzyska ryba słodkowodna, która pasuje do ogólnego, wielogatunkowego zbiornika zbiorowego. Te ryby społeczności są idealnymi towarzyszami w akwarium, również dlatego, że żywią się niepożądanymi glonami. Chociaż czarne molinezje nie są rybami stadnymi, zaleca się trzymanie kilku z tych osobników dla ich wygodnego życia. W akwariach mniejszych niż 100l (a więc zbiornik 270 galonów) lepiej trzymać jednego samca i 4-5 samic. Samce tego gatunku stają się bardzo terytorialne, dlatego nawet w przypadku większych zbiorników bardzo ważne jest, aby mieć więcej samic niż samców. Różnorodność płci jest widoczna gołym okiem, ponieważ samce molinezji czarnej mają gonopodium, które jest płetwą odbytową zmodyfikowaną tak, aby służyła jako narząd kopulacyjny. Ponadto samce molinezji są mniejsze niż samice molinezji, które w akwarium dorastają do 8-10 cm.

 

wymagania

Porozmawiajmy teraz o wymaganiach czarnego molly, które należy wziąć pod uwagę przed dodaniem go do aktualnej obsady. Po pierwsze gatunek ten jest wrażliwy na zmiany temperatury wody, więc począwszy od wprowadzenia go do akwarium kwarantanny (co jest wysoce zalecane przed włożeniem do ogólnego akwarium, ponieważ ryby mogą przynosić niepożądane infekcje ze sklepów rybnych), bądź bardzo delikatny. Akwarium kwarantannowe to osobny zbiornik, w którym powinny przebywać nowe ryby w przypadku problemów zdrowotnych. Jeśli okaże się, że kupiłeś chorą rybę, akwarium kwarantanny zapobiegnie zarażeniu innych ryb. W zależności od choroby czarnej mięczaka, zarażona czarna mięczak powinna być oddzielona od innych towarzyszy z akwarium, o ile widoczne są objawy. Wśród chorób czarnego molly powszechne są ospa rybna i pierwotniaki. Możesz try używać akwariowych kąpieli solnych do ich leczenia, ale nie w tym samym zbiorniku, ale w zbiorniku szpitalnym.

Dla najlepszego rozwoju czarnych molinezji, try do utrzymania stabilnej temperatury w zakresie 24-28 stopni Celsjusza. Są to ryby tropikalne, więc wolą cieplejszą wodę. Na podłoże zaleca się żwir. Czarna mięczaka lubi kryjówki, więc ozdoby z kamieni i gęstych, szybko rosnących roślin (np. Anubias) będą świetnym wyborem. Dla lepszego efektu aranżacyjnego zalecamy dodanie roślin pływających np. Vallisneria. Z drugiej strony jest to ryba żywa, więc miejsce do pływania jest ważne. Dobrą rzeczą jest to, że w centralnej i górnej części zbiornika lubi pływać czarna molly, więc prawie cały czas można ją podziwiać. Woda powinna być bardzo dobrze przefiltrowana i natleniona, pH 7-8, twardość wody 11-30dGH. Niska jakość wody i niestabilna temperatura wody mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w przypadku czarnych molinezji, więc upewnij się, że masz odpowiedni system filtracji i grzałkę akwarium, jeśli to konieczne.

 

Funkcjonalność i karmienie

Czarne mięczaki są również uważane za łatwe w pielęgnacji pod względem diety czarnej mięczaka. Wyraźnie preferują pokarm roślinny. Ponieważ czarne molinezje żerują głównie w pobliżu powierzchni wody, powinny być karmione lekkim pokarmem w postaci płatków o całkowitej lub wysokiej zawartości roślin, który nie opada zbyt szybko. Decydując się na dania gotowe, poszukaj ich składniki wspierające układ odpornościowy ryb ponieważ jak wspomniano wcześniej są wrażliwe na zmiany temperatury. Warto zamienić w wysokiej jakości pokarm płatkowy zawierający np. spirulinę. Jesteśmy pewni, że doświadczeni hodowcy ryb mogą doradzić Ci w wyborze najlepszych marek pokarmów dla ryb. Ważne jest również, aby ryby nie były przekarmione. Zbyt duża ilość pokarmu szkodzi nie tylko samym zwierzętom, ale może również zaburzyć cały ekosystem w akwarium i spowodować np. namnażanie się ślimaków czy zbyt dużo toksycznych substancji w wodzie, które zaburzają parametry wody. Niektórzy hodowcy ryb wolą wspierać dietę czarnych molinezji niektórymi mrożonkami, np. Daphnia.

 

Kolejną zaletą trzymania tego gatunku w akwarium jest to, że lubi jeść glony. Jak każdy gatunek ekipa sprzątająca, ma swoje ulubione. Czarna molly jest naprawdę skuteczna w czyszczeniu zielonych i brązowych alg, a także okrzemek. Co więcej, młode osobniki również żywią się cyjanobakteria, więc jeśli walczysz z nimi, pomyśl o młodych czarnych mięczakach, które mogą być ratunkiem. Dorosłe ryby preferują oczyszczanie zielonych alg, wspomagając dietę pokarmem w płatkach.

 

Hodowla

Chcąc hodować molinece, o ile utrzymujesz optymalne parametry wody, w tym dobrą temperaturę wody, napowietrzenie i czystość, hodowla Black Molly nie powinna być trudna. Ciąża trwa od 4 do 6 tygodni, w wyniku czego pojawia się od 10 do nawet 60 osobników. Black Molly jest rybą żyworodną, ​​co oznacza, że ​​samica molly rodzi w pełni ukształtowane młode i zdolne do samodzielnego życia. Ponadto narybek rośnie bardzo szybko i nie jest trudny do wychowania. Aby jednak nie została zjedzona przez inne ryby, samicę należy oddzielić od reszty - umieszczając ją w miejscu lęgowym lub innym zbiorniku hodowlanym. Należy pamiętać, że młody narybek molinezji jest bardzo podatny na podnoszenie toksyn w wodzie, dlatego też zbiornik hodowlany powinien być wyposażony w system filtracji. Jak karmić młode czarne mięczaki? Możesz karmić je tym samym pokarmem, co dorosłe molinezje, o ile jest posiekane.

 

Jak widać, Black Molly jest naprawdę fajną rybą zarówno dla początkujących, jak i dla doświadczonych hodowców ryb w akwarystyce. Jak zawsze podkreślamy, ta popularna słodkowodna ryba może dołączyć do ekipy sprzątającej, pomagając kontrolować poziom glonów i wspomóc pracę filtra. Jest to ryba towarzyska, więc można ją trzymać prawie z każdym gatunkiem, który wymaga podobnych parametrów wody. Naszym zdaniem czarna molinezja jest wyjątkowa wśród innych gatunków molinezji. A w zestawieniu z kolorowymi, innymi czołgami, będzie prawdziwą gwiazdą czołgu.